Polityka

MS: spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Jurkiem Owsiakiem.

– Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

0

– Gramy wszyscy razem – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podczas dzisiejszego (4 stycznia 2024 r.) spotkania z przedstawicielami kierownictwa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W związku ze zbliżającym się 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, wraz z odpowiedzialną za więziennictwo wiceministrą Marią Ejchart, przekazali Jurkowi Owsiakowi kilkadziesiąt obrazów oraz innych przedmiotów rękodzieła, które zostały wykonane przez osadzonych, odsiadujących wyroki w polskich zakładach karnych. Te przedmioty będzie można wylicytować na specjalnej aukcji w trakcie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ostatnią niedzielę stycznia.

Minister Sprawiedliwości wyraził uznanie dla działalności Fundacji oraz podkreślił, że resort będzie wspierać organizatorów najbliższego finału.

– Cieszę się, że możemy spotkać się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości i że Ministerstwo może włączyć się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – powiedział Adam Bodnar. – Cieszę się również, że ja osobiście mogę kontynuować wsparcie dla was, bo jako Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie uczestniczyłem w różnych inicjatywach Orkiestry – dodał.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od ponad trzydziestu lat angażuje się w akcje charytatywne, które jednoczą miliony Polaków w działaniu na rzecz dobra wspólnego. Organizacja prowadzi szereg programów edukacyjnych, szkoli młodzież w zakresie pierwszej pomocy, promuje zdrowy styl życia oraz wspiera polską medycynę dziecięcą. Najbardziej znaną formą działalności Fundacji jest coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wówczas setki tysięcy wolontariuszy w Polsce i za granicą zbierają pieniądze na wybrany cel, związany z ochroną i promocją zdrowia. Wydarzeniu towarzyszą również koncerty, występy artystyczne oraz warsztaty i spotkania z inspirującymi osobami.

Jurek Owsiak podziękował za przekazane na aukcję przedmioty.

– Dziś otrzymaliśmy fantastyczne prace, wszystkie zostały wykonane bardzo starannie, widać, że autorzy włożyli w nie serce.– powiedział prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – Wszystkie znajdą się na naszych licytacjach. Mamy specjalną sekcję, ze sztuką więzienną, która ma swoich amatorów – dodał.

Jurek Owsiak zwrócił uwagę, że zaangażowanie osadzonych w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie jest czymś wyjątkowym.

– Od wielu lat ludzie odbywający wyroki przekazują nam swoje przepiękne prace, które wzbogacają licytację i naprawdę wpływają na to, jaki jest ostateczny wynik na koncie naszej zbiórki – powiedział. – To jest niezwykle ważny moment, kiedy ktoś, kto jest za murem więzienia, może wspomóc Orkiestrę, może zrobić coś bardzo dobrego. My to niezwykle szanujemy – podkreślił Jurek Owsiak.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrano blisko dwa miliardy złotych, za które zakupiono ponad 71 tysięcy urządzeń ratujących życie i zdrowie. W niedzielę 28 stycznia 2024 r. odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach tegorocznej edycji Fundacja będą zbierać pieniądze na urządzenia do diagnozowania, monitorowania oraz rehabilitacji płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Za uzyskane środki zostanie zakupiony sprzęt, który posłuży do m.in. diagnostyki obrazowej, torakochirurgii oraz rehabilitacji pacjentów po przeszczepie płuc.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ksi/ par/

źródła: MS WOŚP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *