Biznes

Dobre wiatry dla Polski: 200 tys. miejsc pracy, 75 proc. polskich firm w łańcuchu dostaw i wzrost PKB o 450 mld zł.

 

200 tys. nowych miejsc pracy, 75 proc. udziału polskich firm w zapleczu usługowym i produktowym oraz wzrost PKB o 450 mld zł – tyle może przynieść Polsce w najbliższych dekadach energetyka wiatrowa na lądzie i morzu. Warunkiem jest stworzenie odpornego, zrównoważonego i konkurencyjnego łańcucha dostaw. „Jest się o co bić” – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

10 stycznia w trakcie konferencji prasowej eksperci podkreślali, że nowe regulacje UE umożliwiają skokowy rozwój przemysłu wiatrowego. Należą do nich m.in. przyjęte w 2023 r. Net Zero Industry Act czy Europejska Karta Energetyki Wiatrowej, która w opinii prezesa PSEW daje narzędzia, które w szybkim tempie nie tylko stworzą nowe moce napędzające Europę, czystą, bezpieczną energią elektryczną, ale zapewnią również rozwój bazy przemysłowej na terenie UE.

„To jest wsparcie dla producentów, którzy będą musieli lokalizować swoje inwestycje na terenie UE, w tym w Polsce. Dla nas to duża szansa, żeby na bazie dzisiejszej polityki unijnej wykorzystać te instrumenty oraz fundusze, które za nimi idą, aby nowe fabryki najnowocześniejszych turbin i komponentów do turbin farm wiatrowych powstawały na terenie naszego kraju” – podkreślił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Prezes PSEW zaznaczył, że polski rząd zrobił pierwszy krok podpisując się pod Europejską Kartą Energetyki Wiatrowej i prowadzi otwarty dialog dotyczący szczegółowych regulacji, co napawa branżę wiatrową optymizmem.

„Podejmowane przez UE działania, jeżeli zostaną zaimplementowane przez polski rząd, sprawią, że krajowy łańcuch wartości, czyli tzw. >>local content<< dla lądowej energetyki wiatrowej, będzie wynosił w 2030 r. 75 proc., a dla morskiej energetyki wiatrowej – przemysłu, w który dopiero wchodzimy, uczymy się – nawet 50 proc.” – wyjaśnił Janusz Gajowiecki.

Wsparcie rozwoju zaplecza usługowego i produktowego dla sektora wiatrowego ma zapewnić m.in. Fundacja Wind Industry Hub (WIH), powołana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Fundacja zaprezentowała raport nakreślający w 10 krokach plan niezbędnych działań na rzecz silnego polskiego przemysłu wiatrowego, aby stał się jednym z filarów krajowej gospodarki.

Eksperci powołując się na dane z raportu wskazują, że jednym z warunków koniecznych dla rozwoju przemysłu wiatrowego w Polsce jest zmiana ustawy lokalizacyjnej z 700 do 500 metrów oraz przyspieszenie wydawania pozwoleń na realizację inwestycji. Dzisiaj te procesy trwają od 7 do 9 lat, zasadne byłoby skrócenie ich przynajmniej o połowę.

W opinii Dominiki Taranko, dyrektor zarządzającej oraz wiceprezes Fundacji Wind Industry Hub, w rozwoju łańcucha dostaw dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej drzemie gigantyczny potencjał, a Polska jest naturalnym podmiotem, w ramach którego polscy przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w tych inwestycjach.

„Do 2030 r. mamy podwoić moce zainstalowane zarówno na lądzie, jak i na morzu. Dane szacunkowe Wind Europe pokazują, że aby zrealizować te cele w niektórych obszarach – w łańcuchu wartości musimy podwoić liczbę dostawców, a w niektórych nawet potroić. Aby to było możliwe potrzebujemy nie tylko finansowania, nie tylko mobilizacji po stronie inwestorów i deweloperów, ale także stabilnego, bardzo dobrze zorganizowanego łańcucha dostaw” – wskazała Dominika Taranko.

Fundacja Wind Industry Hub będzie pomagać polskim firmom nawiązywać współpracę z zagranicznymi kontrahentami, asystować przy składaniu ofert w ramach postepowań zakupowych, będzie także współpracować z administracją na poziomie rządowym i regionalnym oraz z organizacjami międzynarodowymi.

„Naszym celem jest to, aby krajowy przemysł transformujący się w kierunku zrównoważonym, w kierunku przemysłu wiatrowego, przemysłu OZE, świadczył usługi także dla zleceniodawców zagranicznych, a nie tylko na rzecz polskich projektów” – zaznaczyła wiceprezes WIH.

Dodała, że Fundacja będzie postulować aktualizację polityki przemysłowej i polityki energetycznej państwa. WIH podejmie także współpracę z ośrodkami szkoleniowymi i naukowymi, aby wyposażać przedsiębiorców w wiedzę. Będzie także dostarczać informacji na temat możliwości pozyskania finansowania zarówno w kraju, jak i za granicą, a także informacji na temat certyfikacji niezbędnych przy realizacji projektów energetyki wiatrowej.

„Przede wszystkim jednak będziemy rozmawiać z uczestnikami z branży, aby poznać ich problemy i wyzwania po to, aby móc skutecznie na ich rzecz lobbować” – podkreśliła Dominika Taranko.

Raport Fundacji Wind Industry Hub można przeczytać pod linkiem: https://www.windindustry.pl/wp-content/uploads/2024/01/WIH_raport_PL.pdf

Źródło informacji: PAP MediaRoom

PAP/ Kadr z filmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *